/ Conferences_en / ECOC 2007 / Committees /  Printversion 
ECOC 2007 Committees

EMC Members

Chair / Co-Chair Andreas Kirstaedter, Nokia Siemens Networks GmbH & Co. KG, Germany
Hans - Joachim Grallert,  Fraunhofer Heinrich Hertz Institute, Germany
Members Per O. Andersson, Ericsson, Sweden
Jean-Luc Beylat, Alcatel-Lucent, France
Pierluigi Franco Pirelli, Broadband Solutions, Italy
Palle Jeppesen, COM-Technical University of Denmark, Denmark
Ursi Keller, ETH Zurich, Switzerland
Djan Khoe, COBRA - TU Eindhoven, The Netherlands
David Payne, ORC - Univ. of Southampton, UK
Jean-Claude Simon, ENSSAT / University of Rennes1, France
Carlo Giacomo Someda, Università di Padova, Italy
Will Stewart, UK
Peter Van Daele, IBBT - Ghent University, Belgium
Wsewolod Warzanskyj, Telefonica I+D, Spain
IAC - International Advisory Committee Rod Alferness, Alcatel-Lucent, USA
Richard Linke, IEEE/LEOS, USA
Tetsuhiko Ikegami,  Ministry of Education, Culture, Sports, Science & Technology (MEXT), Japan
John D. Love, Australian National University, Australia 
Hideo Kuwahara, Fujitsu, Japan

 

TPC Members

Technical Programme Co-Chairs Klaus Petermann, Berlin University of Technology, Berlin
Andreas Gladisch, T-Systems International GmbH, Berlin
Sub Committee 1 -

Fibres, Fibre Devices and Amplifiers

Alain Barthelemy, IRCOM, France
Tim Birks, University of Bath, UK
Evgeny Dianov, Russian Academy of Science, Russia
Andrea Galtarossa, Universita’ di Padova, Italy
Lars Grüner-Nielsen, OFS, Denmark
Sailing He, Zhejiang University, China
Hervé Lefèvre, iXCore S.A.S., France
Patrice Megret, Faculté Polytechnique de Mons, Belgium
Shu Namiki, National Institute of Advanced Industrial Science and Technology, Japan
Daniel Nolan, Corning, USA
David Richardson, Optoelectronics Research Center, UK
Dag Roar Hjelme, Optomed, Norway
Christian Schaeffer, Technische Universität Dresden, Germany
Lidia Terruzzi, Prysmian, Italy
Sub Committee 2 -

Waveguide and Optoelectronic Devices

Roel Baets, Ghent University-IMEC, Belgium
Liam Barry, Dublin City University, Ireland
Joe Campbell, University of Texas, USA
Chris Doerr, Alcatel-Lucent, Bell Labs, USA
Alfred Driessen, University of Twente, The Netherlands
Guang-Hua Duan, Alcatel Thales III-V Lab, France
Gadi Eisenstein, Technion, Israel
Piero Gambini, Avago Technologies, Italy
Bozena Jaskorzynska, KTH, Royal Institute of Technology, Sweden
Naoto Kobayashi, National Institute of Advanced Industrial Science and Technology, Japan
Thomas Krauss, University of St. Andrews, UK
Christian Lerminiaux, Université de Technologie de Troyes, France
Juerg Leuthold, Universität Karlsruhe, Germany
Norbert Lichtenstein, Bookham, Switzerland
Hanne Ludvigsen, Helsinki University of Technology, Finland
Yi Luo, Tsinghua University, China
Edmond Murphy, JDS Uniphase, USA
Yoshiaki Nakano, University of Tokyo, Japan
Edwin Pun, City University of HongKong, Hong Kong
Sub-Committee 3 -

Subsystems and Network Elements for Optical Networks

Sébastien Bigo, Alcatel-Lucent, France
José Capmany, Universidad Politécnica de Valencia, Spain
John Cartledge, Queens' University, Kingston, Ontario, Canada
Ernesto Ciaramella, Scuola Superiore S. Anna, Pisa,  Italy
Harm Dorren, Eindhoven University of Technology, The Netherlands
Andrew Ellis, University of Cork UCC, Ireland
Yaohui Jin, Shanghai Jiaotong University, China
Mario Martinelli, CORECOM, Italy
Masataka Nakazawa, University of Tohoku, Japan
Werner Rosenkranz, University of Kiel, Germany
William Shieh, University of Melbourne, Australia
Mark Shtaif, Tel Aviv University, Israel
Alan Willner, University of Southern California, USA
Sub-Committee 4 -

Transmission Systems

Peter Andrekson, Chalmers University of Technology, Sweden
Polina Bayvel, University College London, UK
Huug De Waardt, Eindhoven University of Technology, The Netherlands
Nick Doran IAT, Swansea University, UK
Joerg-Peter Elbers, ADVA AG Optical Networking, Germany
Rene-Jean Essiambre, Alcatel-Lucent, USA
Kazuo Hagimoto, NTT, Japan
Paul Harper, Aston University, UK
Qingya Hua, Huawei Technologies, China
Michel Joindot, ENSSAT, France
Carsten Gudmann Jorgensen, OFS Fitel, Denmark
Peter Krummrich, Siemens, Germany
Christophe Peucheret, COM, Technical University of Denmark, Denmark
Alfredo Viglienzoni, Ericsson, Italy
Sub-Committee 5 -

Backbone and Core Networks

Keren Bergman, Columbia University, USA
Piet Demeester, Ghent University-IMEC, Belgium
Gert J. Eilenberger, Alcatel-Lucent, Germany
Jean-Pierre Hamaide, Alcatel-Lucent Research & Innovation, France
Eugenio Iannone, Pirelli Labs, Italy
Gabriel Junyent, Universidad Politécnica de Catalonia, Spain
Andrew Lord, BT, UK
Fabio Neri, Politecnico di Torino, Italy
Ken-ichi Sato, University of Nagoya, Japan
Jan Späth, Ericsson, Germany
Masatoshi Suzuki, KDDI Labs, Japan
Ioannis Tomkos, Athens Information Technology Center, Greece
Yong Hyub Won, Information & Communications University, Korea
Sub-Committee 6 -

Access Networks and LAN

Giancarlo De Marchis, TelCon srl, Italy
Nikolaus Gieschen, T-Systems, Germany
Madeleine Glick, Intel, UK
Stephane Gosselin, France Telecom R&D/CORE, France
Chinlon Lin, The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong
Jesús Felipe Lobo, Telefonica S.A., Spain
Xing-Zhi Qiu, Ghent University-INTEC Design, Belgium
Kees van Bochove, KPN Royal Dutch Telecom, The Netherlands
Gerlas van den Hoven, GENEXIS, Eindhoven, The Netherlands
Godehard Walf, Fraunhofer-Institut für Nachrichtentechnik, Germany
Winston Way, Opvista Irvine, USA
Naoto Yoshimoto, NTT, Japan

LOC Members

Local Organizing Committee Andreas Gladisch, T-Systems International GmbH, Berlin, Germany
Hans - Joachim Grallert,  Fraunhofer-Heinrich-Hertz-Institute, Berlin, Germany
Andreas Kirstaedter, Nokia Siemens Networks GmbH & Co. KG, Munich, Germany
Peter Neu, VDE, Frankfurt, Germany
Klaus Petermann, Berlin University of Technology, Berlin, Germany
Manfred Rocks, T-Systems International GmbH, Berlin/Darmstadt, Germany
Rupert Rompel, VDE, Frankfurt, Germany
Volker Schanz, ITG within VDE, Frankfurt, Germany
Herwig Zech, Nokia Siemens Networks GmbH & Co. KG, Munich, Germany

 

 
  
VDE-LOGIN